Állami ünnep és városi díjak átadása augusztus 20-án

Augusztus 20.-án a Kállai Kettős téren 17 óra kezdettel került sor az Államalapítás és az Új kenyér ünnepe alkalmából tartott városi rendezvényre, valamint ekkor adták át a városi kitüntető díjakat, így a Nagykálló Város díszpolgára címet, Szilágyi István-díjat, az Ámos Imre-díjat, a Korányi Frigyes-díjat és a Nagykálló városáért-díjat is.

 

Augusztus 20. Magyarország nemzeti ünnepe az államalapítás és az államalapító I. (Szent) István király emlékére. A nap egyben a magyar katolikus egyház egyik Magyarország fővédőszentjének tiszteletére tartott – főünnepe.

A magyar történelemben az államalapító király   1083. augusztus 20-i szentté avatásától szerepet játszik Szent István emlékezete Szent László királynak köszönhetően, amit koronként eltérően értelmeztek és ünnepeltek. Az Árpád-korban az uralkodó dinasztia legitimációját szolgálta az István-kultusz, melyet a később hozzákapcsolódó Szűz Mária-tisztelet egyházi jellegűvé változtatott. 1686-ban XI. Ince pápa Buda visszafoglalása alkalmából elrendelte, hogy a katolikus világ évente emlékezzen meg Szent Istvánról. 1771-ben Mária Terézia országos ünneppé minősítette Szent István napját, és Budára hozatta a Szent Jobbot, ezzel fejezve ki, hogy a Habsburgok legitim magyar uralkodók. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc leverése utáni Bach-korszakban nem engedélyezték a független magyar államot jelképező első király ünneplését, de 1891-ben Ferenc József munkaszüneti nappá tette augusztus 20-át. A két világháború között újra a nemzeti érzelmek kerültek előtérbe, így az 1938. évi székesfehérvári országgyűlés törvénybe iktatta Szent István emlékét és a nemzeti ünnepet. A kommunista hatalom ezt nem törölte el, hanem 1950-től a népköztársaság, illetve az alkotmány ünnepének nevezte. A rendszerváltás után, 1991-ben az Országgyűlés a nemzeti ünnepek közül kiemelve állami ünneppé nyilvánította.

 

Az idén a Nagykállóban tartott városi ünnepség kezdetén egy perces néma főhajtással tisztelegtek a nemrégiben elhuny Oroszné dr. Nagy Matild képviselő asszony emléke előtt.

Ezt követte Horváth Tibor polgármester úr ünnepi szónoklata, aki beszédében felidézte az államalapítás korszakának eseményeit, majd örökérvényű, a jelenre és a jövőre is vonatkozó következtetéseket, tanulságokat vont le belőle.

 

Az ünnepi beszéd után került sor a városi kitüntető díjak átadására.

A Szilágyi István-díjat Takácsné Hegedűs Mariann, Sebők Miklósné és Babosi László, a Korányi Frigyes-díjat Dr. Dobra Mária, az Ámos Imre-díjat Dr. Babosi László, a Nagykálló városáért-díjat a Nagykállói Vár és örökségvédő Alapítvány kapta meg, valamint Nagykálló Város Önkormányzata Juhász János részére a Nagykálló Város Díszpolgára posztumusz kitüntető címet adományozta.

 

Ezt követően az egyházak jelenlévő képviselői megszentelték az új kenyeret, majd mindenkit megkínáltak belőle.

 

Az ünnepi beszédet vágatlanul meghallgathatják, a díjátadó ünnepséget és az új kenyér megszentelését teljes egészében megtekinthetik a Nagykállói Televízióban.

 

A városi ünnepség hivatalos része után a kötetlenebb, oldottabb, sokszínű és többszólamú rendezvényrész vette kezdetét. Mintha ezzel is megtartották volna Magyarország szülinapi buliját, valamint a díjazottak tiszteletére és mindenki szórakozására koncertek, fellépések, bemutatók következtek.

 

Ennek első elemeként a nyíregyházi származású országosan ismert és méltán elismert színész, Mészáros Árpád Zsolt a fülsimogató és lélekcsilingeltető hangú énekesnővel Piros Krisztinával és fiatal táncosokkal kiegészült koncertjét élvezhette a közönség. A fellépés során a romantika hangjának hullámain andaloghattak, a gyorsabb számok ritmusain bulizhattak, majd végül egy közös lélek és szeretetkört alkotva töltődhettek a jelenlévők.

 

A folytatásban a Marinka Tibor, Kígyósi János és Blaskó László alkotta Nyírségi Vígadó koncertje következett. Az egykor lakodalmi együttesként indult trió műsorában a közönség minden rétegének ízlését kiszolgáló, korszakokon átívelő, és sokféle zenei stílust felvonultató számok sokaságában gyönyörködhettek, merülhettek el és táncolhattak az ezekhez kedvet érzők.

 

Már az estébe nyúlva, a sötétedést is kihasználva, közös alapokon nyugvó, stabil gólyalábakon álló, gyorsan pörgő, szikrázó karok által tartott, komoly művészi és szórakoztató tartalommal alátámasztott két produkció következett.

20 órától a Garagulya Gólyalábas Komédiás Kompánia utcaszínházában óriásbábokkal és élőzenével kápráztatták el, humorukkal nevetették meg a nagyérdemű publikumot. Majd 21 órától a Tűzzsonglőrök varázslatos tűztánca volt látható.

 

Ezt követték a Dj. Ler zenei remixének hullámain az égboltig szálló, azt megvilágító, kiszínező  tűzijáték fényvillanásai, majd 22 órától utcabál zárta a rendezvényt, ahol a Nyírségi Vigadó által húzott talpalávalókra rophatták a tüzes lábú érdeklődők.

 

A rendezvényről részletes beszámolót tekinthetnek meg a Nagykállói Televízió Krónika7 című műsorának következő adásában.

 

Boldog születésnapot Magyarország, gratulálunk minden díjazottnak!