30 éves Nagykálló és Metzingen testvérvárosi kapcsolat

Metzingen és Nagykálló együttműködése idén jubilál, hisz 30 évvel ezelőtt írták alá a két település testvérvárosi szerződését, ennek alkalmából és a kapcsolat megerősítésére szeptember 23-án 17 órától a Polgármesteri Hivatal Tanácstermében tartottak ünnepi rendezvényt.

 

Nagykálló és Metzingen 1992 óta szoros partnerséget ápol, amely nem csupán formális módon létezik, hanem valódi tartalommal is bír, erős emberi szálakkal is rendelkezik.. Ez idő alatt nemcsak a két település fűzte egyre szorosabbra a kapcsolatait, hanem az emberek között is mély barátságok szövődtek, valamint a városok fiataljai, kulturális csoportjai, egyesületei, szervezetei is rendszeresen ellátogatnak a másik településre. Ennek a jubileumnak a tiszteletére, az együtt töltött harminc év örömére, a kezdetek valamint az eltelt időszak emlékeinek, történéseinek felidézésére, és a szerződés megerősítése céljából tartották ezt az ünnepi találkozót városunkban.

 

A rendezvény kezdetén külön megemlítették mindazokat, akik már sajnos nem lehetnek közöttünk, de tisztelettel tartozunk számukra a partneri kapcsolatok érdekében tett munkálataikért, így Fodor János polgármester úrra, Janicsné Ibolya tanárnőre, Béni Sándorra és Oroszné Dr. Nagy Matild képviselő testületi tagokra emlékeztek.

 

Az ünnepség a Pórné Gebri Anna Mária és Zsoldos Judit óvodapedagógusok által felkészített nagykállói óvodások szívmelengető műsorával indult.

Majd Horváth Tibor Nagykálló város és Patrick Hubertz Metzingen város polgármestereinek köszöntő beszédét hallgathatták meg a jelenlévők. Ezután a két polgármester ünnepélyes keretek között kézjegyével látta el a testvérvárosi megállapodást. Ezen hivatalos okmány aláírása szimbolikusan is a szerződés megújítását és megerősítését jelképezi.

Patrick Hubertz Metzingen város polgármestere a beszédét követően Belicza Lászlónak, a Dél-Nyírségi Többcélú Önkormányzati Kistérségi Társulás elnökét átadta a Kistérségi Társulás fenntartásában lévő Fogyatékos Személyek Nappali Ellátásához tartozó személyek támogatására szánt pénzadományukat.

 

Horváth Tibor Nagykálló város polgármestere a testvérvárosi kapcsolatokról, annak a hétköznapokban történő megnyilvánulásairól is beszélt a televíziónknak.

 

A testvérvárosi szerződés megújítását követően Dr. Simon Miklós országgyűlési képviselő úr, Dr. Vonza Andrásné a Nagykállói Járási Hivatal vezetője, Eckart Ruopp a Metzingeni Baráti Kör elnöke és Nagy Tamásné Nagykálló – Metzingen Baráti kör Egyesület elnöke mondta el a köszöntő, az eseménnyel és a testvérvárosi kapcsolattal összefüggő gondolatait, élményeit, érzéseit, emlékeit felidéző beszédét.

 

A hivatalos beszédeket és a szerződés megerősítés követően, mintegy lezárva azt a Cantarella kórus műsora hallgathatták meg a résztvevők, ami egyben átvezetett a beszédek következő csokrára, melyben személyes élménybeszámolóikat, visszaemlékezéseiket, a testvérvárossal kapcsolatos érzéseiket fordították a szavak nyelvére a megszólalók.

Így elsőkét Bódi Viktória a Cantarella kórus karvezetője idézte fel a metzingeni látogatásaiknak, fellépéseiknek az emlékét, és kiemelte mennyire meghitten és baráti szeretettel fogadták mindig őket a német testvérvárosunk lakói.

 

A folytatásban Simon Mihály a nagykállói Posztógyár nyugalmazott igazgatója emlékezett vissza a kezdetekre, amikor még a ’80-as években a németországi textilipari vállalattal kialakult a kapcsolatuk, melynek köszönhetően megismerkedtek Metzingen akkori polgármesterével, mely ismeretség addig fejlődött, hogy a két település polgármestere is találkozott egymással, és ez a közös szimpátián alapuló ismerkedési folyamat vezetett a testvérvárosi szerződés aláírásáig.

Ezt követően Vaszilkó–Boros Annamária osztotta meg emlékeit, fiatalkori tapasztalatait, mennyi mindent tanult emberileg és a nyelv tekintetében is, hogy ismert meg egy új világot, amikor volt szerencsére Németországban tartózkodni, hisz ő volta az első diák, aki Metzingen város támogatásával részt vehetett a Tübingeni Nyári Egyetemen.

 

Az emlékek visszaidézése sorában utolsóként Zsoldos Judit óvodapedagógus személyes benyomásai, tapasztalatai hangzottak el, amikor fiatalon az óvodapedagógusok közül elsőként volt lehetősége ellátogatnia Metzingenbe, betekinthetett a kinti óvodák életébe, pedagógiai, nevelési módszereibe, melyekből sokat tudott újonnan bevezetni, hasznosítani és van számos olyan elem, amit azóta is használ, alkalmaz a munkája során.

 

Nagy Tamásné a Nagykálló – Metzingen Baráti kör Egyesület elnöke a Nagykállói Televíziónak beszélt a testvérvárosi kapcsolathoz kötődő személyes élményeiről, emlékeiről, valamint kifejtette, hogy véleménye szerint miért fontos egy ilyen kapcsolat és milyen pozitív hatásokkal bír a város és a lakosság számára.

 

A Polgármesteri Hivatal Tanácstermében tartott ünnepséget a nagykállói Kállai Lakodalmas Egyesület műsora zárta, melynek végén táncba vitték képviselő urat, hivatalvezető asszonyt, a polgármester urakat, a baráti körök elnökeit is.

 

A jelenlévők a rendezvény végén a Kállai Kettős téren megtekinthették azt a két tűzoltóautót, melyet az Önkéntes Tűzoltó Egyesület kapott Metzingentől.

Legvégül pedig sor került a Polgármesteri Hivatal bejárata melletti falon elhelyezett a partnerkapcsolatot szimbolizáló táblába illesztett informatikai adattároló emlékkő leleplezésére.

 

Mint ahogy az elmúlt három évtized tapasztalatai, a városok és a lakosok között egyre szorosabbá fonódó együttműködések, a baráti és emberi szálak is mutatják ez a harminc év a még sokáig tartó kapcsolat, és egy csodálatos barátságnak csak első harminc éve volt. Ezt a polgármesterek, vezetők, tisztségviselők nem csak a szavaikkal, hanem a tetteikkel, és a róluk leolvasható, belőlük sugárzó boldogságukkal is kinyilvánították, megerősítették, garantálták.

 

Az eseményről készült részletes beszámolót és s riportokat a Nagykállói Televízió Krónika7 című műsorának következő adásában tekinthetik meg.