Nagykálló zenei öröksége és kórusmozgalma

Nagykálló kulturális örökségének meghatározó elemét képezik zenei hagyományaink, népdalaink. 1867-ben Erkel Ferenc kóruséneklésre bíztató felhívást intézet a nemzet néphagyományt tisztelő tagjaihoz. Ennek hatására már 1868-ban Nagykállóban megalakult egy helyi dalárda. Néphagyományaink ápolása szempontjából jelentős értéket képviselt, ezt jelzi az is, hogy karnagyai becses emlékként őrizték és egymásnak továbbadták az első dalárda pecsétnyomóját, működési szabályzatát. A kóruséneklés a világháborúk időszakát leszámítva folyamatosan működik településünkön.

A nagykállói népdalok első lejegyzését Farkas Lajos református lelkésznek köszönhetjük. Ezen dalok közlése hívta fel Kodály Zoltán figyelmét gazdag és sajátos dallamkincsünkre, amelynek lejegyzése érdekében háromszor járt Nagykállóban a híres zeneszerző. Először 1926. november 7-én városunkban tett látogatása során megismerte a Kállai Kettős táncballadát és dallamait. 2002-ben a város vezetői és a kultúrával foglalkozó szakemberek arra az elhatározásra jutottak, hogy emléket állítanak ennek a látogatásnak, s azóta – általában – kétévente megrendezésre kerül városunkban a Kállai Kettős Kórustalálkozó.

Kodály tanítványai az 1950-es években folytatták a gyűjtőmunkát. Kodály Zoltán 75. születésnapjára kiadott „Szól a figemadár”- című kötet hét nagykállói gyűjtésű népdalt, népi rigmust, gyermekdalt közöl. Ezek egyike a „Szól a kakas már”, amely a nagykállói csodarabbi, Taub Eizik Izsák egyik kedvelt népdala volt. Volly István 1937-es gyűjtéséből maradt fenn a „Kender, kender” című csárdás ritmusú népdal, melynek a lejegyzett nagykállói szövegén kívül három szabolcsi szövegváltozata is ismeretes.

2007-ben Harsányi Gézáné ének-zene tanár hozta haza a Magyar Zenetudományi Intézetből a Nagykállóban leírt népdalok kottáit, s azóta ezek a dallamok újból megszólalnak a 2000-ben alakult Városi Daloskör előadásában.

A Meglepetés Énekegyüttes 2002 decemberében alakult. Az elmúlt évek során több ízben vettek részt hazai és nemzetközi versenyen, ahol egyházi kórusmű kategóriában szerepeltek.

Városunk aktív kórusmozgalmi jelentőségét bizonyítja továbbá a több mint húsz éve működő, szintén számos elismeréssel büszkélkedő Cantarella Kamarakórus is. A kórus 1993-ban a nagykállói Brunszvik Teréz Óvoda óvónői alapították.

image1

Képek