Forgatagos élménykavalkád

Szeptember 24-én 12 órától a Kállai Kettős téren és a Szabadság téren rendezték meg az Őszi Népművészeti Forgatagot, mely során változatos kikapcsolódási, szórakozási, minden érzékszervet megérintő és léleksimogató, lélektöltő programsorozattal várták az érdeklődőket.

 

A rendezvény többféle értelemben is jelképes jelentéstöbbletet hordoz magában, metaforikus tartalommal is bír. Hiszen az Őszi Népművészeti Forgatag a jelenen áthaladó, a magyarság hagyományos kultúrának több elemét építőkövekként összeillesztő, a múltunk kincseitől a jövőnk alapjait képező értékeinkig ívelő hidat képez. A rendezvény a programkínálatával ez az egész magyarság tekintetében is és városunkra értelmezve is igazzá teszi ezen megállapítást.

Emellett pedig az Őszi Népművészeti Forgatag olyan, mintha Nagykálló egész éves programkínálatának a minőségi, zamatos rendezvényeszenciája, értékkoncentrátuma, lélekgyógyító életelixírje lenne. Itt egyszerre találhatóak meg a hagyományos kulturális eseményeink elemei. Ebben a rendezvényben, mint egységbe olvadó, egymásba karoló szivárványban együtt jelennek azok különböző színei, színárnyalatai.  Sokak számára felidézhetik a Téka tábort, a Kemencés főzőversenyt, a Csipketalálkozót, valamint sok más városi rendezvényt, melyek színvonalát helyi kulturális csoportjaink fellépései ékesítik, sőt még a sokak által nosztalgiával emlegetett Néptáncfesztivál egyes elemei is fellelhetőek benne.

 

 

A rendezvény 12 órakor Baracsi Endrének a megyei közgyűlés alelnökének és Horváth Tibornak Nagykálló város polgármesterének megnyitó beszédeivel indult.

Polgármester úr a rendezvényről, annak értékeiről, előzményeiről és jövőjéről is beszélt a Nagykállói Televíziónak.

 

A színpadon az estig tartó programsorozat a kultúránkat megőrző, ápoló és továbbvivő a helyi büszkeségeink fellépéseivel indult. Sorrendben a Kállai Lakodalmas Együttes táncprodukciójában, a Rózsafa Citera Együttes műsorában, a TánciKálló és a Pöttöm Tánccsoportok előadásában, valamint az ismét színpadra lépő Kállai Lakodalmas Együttes Nagy János zenei kíséretével előadott bemutatójában gyönyörködhettek az érdeklődők.

Őket az országosan és határainkon túl is ismert és méltán elismert néptáncegyüttesek produkciói követték. Így műsoraikkal kápráztatták el a közönséget a Csaba Nemzetiségi Együttes Békéscsabáról, a Kalotaszeg Legénytársulat, a Debreceni Hajdú Táncegyüttes, az Aranyszalma Néptáncegyüttes Hajdúnánásról, a Debreceni Népi Együttes, valamint a testvértelepüléseinkről: Borsiból és Tasnádról érkezett táncegyüttesek.

 

A táncegyüttesek fellépései során a rendezvény házigazdája, a  Bürkös Zenekar, valamint a Silvatica Zenekar és a Csűrös Banda működött közre. Ezen kívül és ezeken túl is a táncprodukciók között és után a zenekaron külön és közösen is színpadra léptek és kiváló színvonalú zenéjükkel folyamatosan szórakoztatták a jelenlévőket.

 

Az Őszi Népművészeti Forgatag során a színpadi produkciók mellett a Szabadság téren és a Kállai Kettős téren is találhattak magukban kikapcsolódási, szórakozási lehetőségeket, számukra érdekes, a kíváncsiságukat felkeltő programelemeket.

Így volt Kézműves utca kézműves bemutatóval és azok kipróbálási lehetőségével a Nagykállói Népművészeti Egyesület tagjainak közreműködésével, volt Gasztroudvar, ahol hagyományos szabolcsi fogásokat és kemencés ételeket kóstolhattak, vásárolhattak a Tündök Egyesületnek, a Nimród Vadásztársaságnak és a Korányi Konyhának köszönhetően, volt kirakodóvásár, valamint jelen volt Kádár Ferkó Fotószínháza is.

 

A színpadi táncprodukciók után, és a rendezvényt záró, 20 órakor kezdődő Csík Zenekar koncert előtt került sor az ünnepi köszöntőkre.

Ennek keretében Horváth Tibor Nagykálló város polgármestere háláját és köszönetét fejezte ki mindenki felé, aki hozzájárult, ahhoz, hogy ez a rendezvény megvalósulhatott, valamint közreműködésével, fellépésével, munkájával emelte ennek színvonalát.

Dr. Simon Miklós a körzet országgyűlési képviselője a rendezvényt, annak szereplőit méltatta, annak múltjáról és jövőjére is kitért.

Baracsi Endre a megyei közgyűlés alelnöke a magyar kultúra fontosságáról beszélt, és megemlítette, hogy ez a rendezvény is segít abban, hogy az arra a méltó polcra körüljön, ahová való.

 

A programokat és a színpadi produkciókat alapul véve nyugodtan kijelenthető, hogy méltó és színvonalas rendezvényen vehettek részt az érdeklődők, és mint Polgármester úrtól is hallhatták, meg van a szándék a jövőbeni folytatására is.

Az Őszi Népművészeti Forgatag is egy a jelenen átívelő híd, mely a múltunk kincseit köti össze a jövőnk alapjait jelentő értékeinkkel.

 

Az eseményről készült részletes beszámolót, valamint a riportot és a beszédeket a Nagykállói Televízió Krónika7 című műsorának következő adásában tekinthetik meg.