150 Íjász harcolt a Harangodon!

A Nagykállói Csillagösvény Íjász Egyesület 2021. augusztus 20-tól 23-ig háromnapos íjászversenyt rendezett Nagykállóban, a harangodi tábor területén. Az íjásztalálkozó egy rangos esemény, amely a Keleti Gyepű szövetségének az éves minősítő-versenyeit lezáró nagyszabású rendezvény. A pénteki napon a táborverésé volt a főszerep. Egész nap folyamatosan érkeztek a vendégek. Többen jöttek a Párciumból, Erdélyből, a Felvidékről és a Délvidékről is. Délután a sátrak és jurta sátrak gomba módón bújtak ki a földből. A látogatók a jurta sátrak nomád berendezési tárgyait is megcsodálhatták.

Szombaton a regisztrációt követően a vezérfogadás volt a legbámulatosabb mozzanat, amikor is a táltos dobok és a szarukürtök hangja 09:30 órakor jelezte a vezér érkezését, akit a dombok előtt felvonuló íjászok serege fogadott. Ősi szokás szerint kenyértöréssel és borral való koccintással mutatták ki egymás iránti barátságos szándékukat. Ezután a seregszemle következett. A csapatbeosztás után kezdetét vette a küzdelem.

Tradicionális íjászversenyen 15 cél leküzdésével lehetett teljesíteni a kihívásokat. Az íjászok csodálatos környezetben mérhették össze tudásukat.

A hagyományőrző íjászok jellemzően honfoglalás kori viseletben voltak, és korhű fegyverekkel vívták küzdelmeiket. A nappali verseny után az ebéd, majd a méltán híres és nagyszerű Dongó együttes zenéje varázsolta el a nézőket.

Az előadás végeztével az eredmények kihirdetése következett. A versenyen 150 íjász vett részt, akik különböző távolságokra kihelyezett célok leküzdésével teljesítették a kihívásokat, amelyek között voltak 2D-s, 3D-s és forgó, mozgó célok is. Az érmeket és okleveleket a szervezést végző Nagykállói Csillagösvény Íjász Egyesület elnöke Mosolygó Szabolcs adta át.

A nappali verseny végeztével az idei évben megrendezett 2 minősítő verseny legeredményesebb harcosai párbajoztak a Gyepű bajnoka cím elnyeréséért, ahol a tavalyi évhez hasonlóan Szalma József bizonyult a legjobbnak.

A sötét beköszöntével a Gyepű táltosai megkezdték a tűzszertartásukat. A tűzcsiholó kovakővel a kezében hagyományos csiholással gyújtotta meg az égtájak őreinek fáklyáit, akik egyszerre léptek az óriási máglyarakáshoz és meggyújtották a szertüzet. A táltos-dobok kíséretével ősi énekek csendülnek fel és a tűz körül állók elrévedve átélhették az ősökkel való szellemi találkozást. A kiosztott nyírfa gallyacskák elégetésével, mindenki kívánhatott egyet az ősi istentől a szellemvilág közvetítésével. A tűz hanyatlásával az íjászok a tánccsűrbe vonultak, ahol a minősítő pontszámai alapján az arany, ezüst és bronz minősítési szintek sikeres teljesítői részére a vereteket a Keleti Gyepű vezére Györki Attila személyesen adta át.

Vasárnap a második napon a távlövő számok következtek, ahol a puta (korsó), azaz a 70 méteres és a 120 m-es távlövéses számmal ért véget.  A rendezvény a távlövő eredmények hirdetésével, és rendkívüli sikert aratva zárult.